Badanie kału
W kale wykonywane są różnorodne oznaczenia, od rutynowych do bardzo wysublimowanych. Najczęściej oceniana jest obecność cyst i jaj pasożytów w próbce kału, krwi utajonej, wykonywane są również badania bakteriologiczne kału.
Przygotowanie się do badania polega zazwyczaj na przestrzeganiu diety bezmięsnej przez 3 dni, odstawienie buraków, marchwi. Nie dotyczy to jednak wszystkich laboratoriów i badań. W celu uzyskania jednoznacznych wskazówek prosimy o bezpośredni kontakt z personelem laboratorium.
Przed pobraniem materiału prosimy o zakupienie w aptece pojemników do badania kału. Pobierając łopatką materiał do badań należy pamiętać by pobrać kał z 2-3 różnych miejsc. Wystarczy próbka wielkości orzecha laskowego! Dopuszcza się krótkotrwałe przechowywanie próbek w temperaturze lodówki, po czym jak najszybciej należy dostarczyć je podpisane imieniem i nazwiskiem do laboratorium.
Należy również zaznaczyć, że jednorazowe badanie w kierunku ja i cyst pasożytów może okazać się niewystarczające i należy je powtórzyć 2-3 krotnie.
Badanie w celu sanitarno- epidemiologiczm (nosicielstwo Salmonella/Shigella) obejmuje 3 próbki kału, które należy zebrać z trzech kolejnych dni. Pobieramy materiał specjalną wymazówką z podłożem transportowym (dostępne w aptece lub w punkcie pobrań laboratorium) i opisujemy: imię, nazwisko, numer PESEL, oraz data i godzina pobrania materiału.
Kał na nosicielstwo przyjmujemy w naszych punktach pobrań od poniedziałku do środy!